Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır ? Kimler Alabilir ?

Kıdem Tazminatı yasal olarak önceki İş Kanunu olan 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde düzenlenmiştir. Daha sonra bu kanun mülga olmakla birlikte kıdem tazminatına ilişkin hüküm halen yürürlüktedir. Kıdem tazminatı işçinin iş akdinin kıdem tazminatı alabileceği durumlarda feshedilmesi halinde çalışan sigortalı işçiye, işyerinde her tam yıl çalışmasının karşılığı olarak son 30 günlük brüt ücreti kadar, kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir seneden artan zamanlar için ise oranlar olarak kıdem tazminatı hesaplanmaktadır.

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılamadığı için tam bir sene çalışma karşılığı olarak en az 3 bin 577 TL kıdem tazminatı ödeniyor. Aylık brüt ücreti 6 bin TL olan işçiye bir sene çalışması karşılığında 6 bin TL, 7 bin TL maaşı olan bir işçiye her bir yıl çalışması karşılığında da 7 bin TL kıdem tazminatı ödenir. Bununla birlikte kıdem tazminatı hesabında aylık ücret bakımından tavan ücret mevcut olup 2021 yılı itibariyle tavan ücret 8.284,51 TL yapmaktadır. Yani bu brüt ücretin üzerinde maaş alan çalışanlar bakımından hesaplama tavan ücret üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca hesaplanan tutardan binde 7,59 damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Kıdem tazminatı hak kazanmak için farklı koşullar bulunmakta olup genel olarak bakıldığında,

İşçinin iş kanunu kapsamında çalışması

İşçinin en az 1 yıllık kıdeminin bulunması

İş sözleşmesinin kanunda öngörülen nedenlerle sona ermesi, Örnek olarak;

İşverence haklı neden olmadan fesih,

İşçinin haklı nedene dayanarak, hak ve alacaklarının tam ve doğru ödenmemesi vb. (4857 sayılı İş Kanunu 24. madde) nedenlerle iş akdini kendisinin feshi

Askerlik nedeniyle,

Emekliliğe hak kazanma durumunda

Kadın çalışanın evlendiği tarihten itibaren 1 yıl geçmemiş olması durumunda kendi rızasıyla,

İşçinin ölümü sebebiyle (yakınlarına)

kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir.

Siz de alabileceğiniz kıdem tazminatınızı merak ediyorsanız veya iş akdiniz feshedilmişse, kendiniz feshetmek istiyor ancak kıdem tazminatınızı alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız veya aklınıza takılan soruları sormak istiyorsanız WhatsApp hattımıza ulaşabilir veya ana menüde yer alan iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İletişim Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYIN

Please Login to Comment.

Sohbeti Aç
Ücretsiz Danışın !
Whatsapp - Ücretsiz Soru Sorun
Merhaba👋
Nasıl yardımcı olabiliriz ?